habercim24

Emekçilerin günü kutlu olsun

Emekçilerin günü kutlu olsun
50 views
30 Nisan 2023 - 22:55

AK Parti Milletvekili Süleyman Karaman ve AK Parti Milletvekili adayı Sayın Mehmet Cavit Şireci, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü münasebeti ile ortak bir basın açıklaması yayınladılar.
İşçinin emeğinin kutsal olduğuna ve AK Parti iktidarı süresince bu emeğe ülkedeki herşeyden çok önem verildiğine vurgu yapılan açıklamada, işçilerimizin son 20 yılda elde ettiği sosyal ve ekonomik kazanımlara yer verildi.
Açıklama şöyle:
1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününde tüm emekçi kardeşlerimizin İşçi Bayramını tebrik ediyoruz. Herdaim emeğin ve emekçinin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Alın teri bizler için kutsaldır. Alın terinin hakkının verilmediği bir dünyada huzuru, barışı, kalkınmayı sağlamak mümkün değil. Ülkemizde gerçekleştirdiğimiz büyüme ve kalkınma hamlesi, emekçilerin omuzlarında yükseldi. Bu emeğin karşılığını en üst seviyede almasını sağlamak devletimizin önceliği oldu.
Bizler 20 yıldır emeğe ve emek sahibine önem veren bir siyasetle bu ülkeyi kalkındırdık.
Herşeyden önce 1 mayıs günün Emek ve Dayanışma günü olarak resmi tatil ilan ettik. Tüm emekçilerimizin bu günde gerçekleştireceği bütün etkinlikleri legal hale getirdik. Emekçilerimizi hiçbir zaman enflasyona ezdirmedik. Kadın işçilerimize doğum sonrası 60 gün, ikinci doğumda 120 gün sonraki doğumlarda 180 gün yar zamanlı çalışma hakkı tanıdık. Anneler, çocukları okula başlayıncaya kadar kısmi süreli çalışma hakkı tanıdık. Salgın süresince çalışanların yanında olduk. İşten çıkarmaları yasakladık. Son 20 yılda 12,3 milyon kişiye iş imkanı sağladık. Çocuk işçi kavramını ortadan kaldırdık. İş sağlığı ve güvenliği ile alakalı uygulamalarımız ülkemizde bir ilk niteliğindedir. Son 20 yılda iş kazaları %50 azaldı. Mesleki yeterlilik sistemi ile çalışanlarımıza belgeli yeterlilik eğitimleri verdik. Kamuda geçici işçi, sözleşmeli memur gibi kavramları kaldırdık. Başörtüsü, dini inançlara uygulanan baskı ve zulmü ortadan kaldırdık. Kayıt dışı istihdamı %50’lerden %20’lere indirdik. Sosyal güvenlik kurumlarını tek çatıda toplayarak karmaşayı ortadan kaldırdık. Emekli emekçilerin ekonomik ve sosyal kazanımlarını yükselttik. Engelli istihdamını artırdık. Velhasıl, herdaim çalışanın emekçinin yanında olduk ve olmaya devam edceğiz.
Açıklama ayrıca önümüzdeki 5 yıl içerisinde ilimizde kamu ve özel sektör bünyesinde 10 bin yeni iş imkanı oluşturmayı hedeflediklerine yer verildi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -