habercim24

Prof. Dr. Ayhan Döner Erzincan TYB’ de 2. Dünya Savaşının Galiplerini Eleştirdi.

Prof. Dr. Ayhan Döner Erzincan TYB’ de 2. Dünya Savaşının Galiplerini Eleştirdi.
118 views
19 Nisan 2023 - 0:23

Türkiye Yazarlar Birliği Erzincan Şubesinin haftalık kültürel faaliyetleri devam ediyor.  Haftanın konuğu Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Döner oldu. Türkiye’nin en iyi Anayasa Profesörlerinden birisi olan Ayhan Döner Türkiye Yazarlar Birliği Erzincan Şubesi Kültürevi’ndeki programında  “Demokrası ve Seçimler” konusunu anlattı.

Prof. Dr. Ayhan Döner Konuşmasında: “Demokrasi, eski Yunanca “halk” anlamına gelen “demos” ve “yönetmek, hükmetmek” anlamına gelen “kratein” kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşmuştur. Demokrasi, kelime anlamıyla “halkın yönetimi” demektir. Kelime anlamı bu şekilde olan demokrasinin ne olduğu konusunda çeşitli tanımlar bulunmaktadır. Demokrasinin en kapsayıcı ve açık tanımlarından biri, Abraham Lincoln’ün meşhur tanımıdır. Lincoln’e göre demokrasi, “halkın, halk tarafından, halk için yönetimidir”. Tanımından hareketle, demokrasinin ideal anlamına en uygun olan hükümet şekli, halkın egemenliğini bizzat ve doğrudan doğruya kullandığı, devlet hakkındaki bütün kararların yurttaşlar topluluğu tarafından aracısız ve temsilcisiz olarak alındığı doğrudan demokrasi sistemidir. Ancak günümüz modern devlet hayatında halkın sahip olduğu egemenliğini bizzat kullanması, fiilen zor ve hatta milyonlarca nüfuslu bir ülkede imkansız olması sebebiyle bugün istisnai bir iki örnek hariç, demokratik siyasi sistemlerde halk, bu egemenliğini doğrudan doğruya kullanmamakta, müdahale hakkı saklı kalmak kaydıyla temsilcileri aracılığıyla kullanmaktadır. Bu manada demokrasi, en yalın bir şekilde halkın seçim yoluyla siyasal iktidarı belirlemesi ve seçilmiş kişiler aracılığıyla devleti yönetmesi olarak ifade edilebilir.” Dedi.

Prof. Dr. Ayhan Döner  Dünyada uygulanan  seçim sistemlerini ve seçimlerde kullanılan yöntemleri anlattı. Prof. Dr. Ayhan Döner : “Seçim sistemi tercihi, oyların temsilciliklere dönüştürülmesini sağlayan basit bir teknik tercih değildir. Her seçim sistemi siyasi hayat üzerinde farklı etkiler ortaya çıkarmaktadır. Seçim sistemi tercihinin esas itibariyle iki farklı amaca hizmet etmesi beklenir. Bunlardan birincisi parlamentoda yeterli çoğunluğunlukla istikrarlı yönetimlerin oluşturulmasını sağlamak; ikincisi ise toplumda var olan değişik görüşlerin parlamentoda adil bir şekilde temsilini sağlamaktır. Bunlardan ilkine “fayda ilkesi”, “istikrar ilkesi” veya “yönetimde istikrar”  ikincisine ise “adil temsil”, “demokratik temsil” veya “temsilde adalet” ilkesi  gibi adlar verilmektedir.” Dedi.

2. Dünya savaşı sonrasında  savaşın galiplerinin  genel olarak başkanlık sistemleri ile yönetildiğini belirten Prof. Dr. Ayhan Döner:  “Kendileri başkanlık sistemini kullanırken, yönetmek ve etki altına almak istedikleri ülkelere parlamenter sistemi öneriyorlar. Böylece kendi hakimiyetlerini sürdürmek istiyorlar” şeklinde konuşmasını sürdürdü.

Çok sayıda katılımcının takip ettiği  Programa  Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman Milletvekili Adayı Mehmet Cavit Şireci ile akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Program Sonrasında Prof. Dr. Ayhan Döner’e  katkıları sebebiyle  Yazarlar Birliği Şube Başkanı Halil İbrahim Özdemir tarafından bir teşekkür belgesi verildi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -